Курсове по рисуване за кандидат-студенти

ЗА ИЗПИТИ, ПОРТФОЛИО И ЛЮБИТЕЛИ

Арт Студио Павлова предлага подготовка по рисуване за кандидатстване след 12 клас с креативни специалности.

Обучение за конкурсните изпити по рисуване, композиция, живопис, архитектура, дизайн, анимация и др.

Изготвя се и портфолио с рисунки за кандидатстване.


Ако все още не сте решили дали ще кандидатствате в сферата на визуалните изкуства, можете да се включите в курсовете по рисуване като любител.


Специалности

Курсовете по рисуване са подготовка за:

  • Архитектура
  • Графичен дизайн
  • Инженерен дизайн
  • Интериорен дизайн
  • Анимация
  • Ландшафтна архитектура
  • Моден дизайн и др.

Подготовка

Обучението за изпитите по рисуване включва различни видове задачи в зависимост от университета и специалността, за която се кандидатства:

  • Рисуване – започва се с овладаване на перспектива и светлосянка на базови форми и се продължава според спецификата на специалността, която се кандидатства.
  • Композиция – задачите са в зависимост от специалността. Изучава се цветознание, основи на композицията. Създват се абстрактни композиции, колажи, архитектурни проекти, графични проекти, дизайн, проекти за изделия, интериор и др.
  • Живопис – изучаваме цветознание, композиция, технология и метод в работата с различни живописни материали и техники.


Кандидатстване с изпити

Студио Павлова провежда курсове по рисуване и композиция за изпити в следните университети:

  • УАСГ – Университет по архитектура, строителство и геодезия
  • ВСУ – Висше строително училище "Любен Каравелов"
  • ЛТУ - Лесотехническия университет
  • НХА Национална художествена академия
  • НБУ – Нов български университет
  • ТУ Технически университет
  • НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" – Националната академия за театрално и филмово изкуство и др.

Колко време е необходимо за да се подготвите успешно за изпити по рисуване за кандидатстване след 12 клас?

Времето за подготовка зависи от много фактори – специалност, университет, брой и сложност на изпитите, наличие или не на предварителна подготовка.

Колкото повече изпити има и колкото са по-сложни, толкова повече време е необходимо.

Оптималното време за подготовка в общия случай е уроците да започнат от 10 клас.

При започване от 11 клас подготовката трябва да е по-интензивна , а при започване от 12 клас времето е крайно недостатъчно за отлична подготовка за 2-3 вида изпити.

Колкото по-късно се започне се налага по-интензивни посещения и изпълняване на допълнителни задачи самостоятелно.

Кандидатстване с портфолио

  • Какво съдържа портфолиото за творческа специалност?

За едно портфолио обикновено се подготвят около 20 рисунки и проекти, които включват различни задачи според конкретната специалност. Като някои университети искат 30 рисунки.

Всеки университет има собствени изисквания за брой рисунки и проекти, вид и специфика на задачите. Както и за начина на представяне на портфолиото.

Някои университети поставят специфични задачи и тестове, с които се цели да се провери степента на подготовката на кандидатите. На някои места има интервю, както и тест по рисуване в реално време.

  • Колко време е необходимо за изготвянето на отлично порфолио с рисунки за кандидатстване?

Необходимото време за подготовка зависи от много фактори – специалност, университет, вида на портфолиото, наличие или не на предварителна подготовка.

Колкото повече видове изисквания има за задачи и брой рисунки, толкова повече време е нужно. Повечето университети искат да видят рисунки от последните 3-4 години, което предполага и подготовката да е с такава продължителност.

Оптималното време за подготовка в общия случай е уроците да започнат от 9 - 10 клас. Започването от 8-9 клас дава много предимства, тъй като се правят и много свободни допълнителни рисунки. Има и достатъчно време да се задълбочат познанията и уменията в рисуването. Креативността се развива повече чрез изпълнение на допълнителни задачи и композиции. Колкото по-късно се започне се налага по-интензивна подготовка.

Времето за представяне на портфолиото при някои университети е от началото на декември до март, което скъсява времето за подготовка. Така в 12 клас има едва няколко месеца за подготовка.

  • Как протича подготовката по рисуване за изграждане на портфолио?

Независимо от специалността задължително се минава базово обучение по рисуване. Колко задълбочено ще е и на какви специфични особености ще се наблегне зависи от конкретната специалност.

За всеки ученик се изготвя индивидуален план за изграждането на портфолиото.

Той е според това дали има предварителна подготовка и конкретните изисквания на университета. Планират се задачите, броя рисунки и композиции, както и времето за създаването им.

Специфична подготовка по рисуване за кандидaтстване с портфолио за специалности:

  • Архитектура

Изработване на портфолио с рисунки за специалност Архитектура. В началната си част подготовката включва задълбочено овладяване на перспектива на ръбести и обли тела във всякакви позиции. Особено важно за специалност архитектура е да се развие много добро пространствено възприятие, без което е немислимо създаването на архитектурни проекти. За тази цел се рисува от натура и по въображение. Правят се абстрактни композиции, с които развиваме усещането хармонично съчетаване на цвят и форма. Рисуват се архитектурни пейзажи. На по-късен етап се правят архитектурни проекти. А ако имаме достатъчно време изготвяме и макети.

  • Графичен дизайн

Изработването на портфолио с рисунки за специалност Графичен дизайн включва рисуване от натура. Много важно е развитието на художествен вкус, тъй като това е отличителната черта на добрия графичен дизайнер. Създават се различни типове проекти от сферата на графичния дизайн. С което се цели запознаване с основните области в графичния дизайн. Правят се абстрактни композиции и стилизации.

  • Индустриален дизайн

При създаването на портфолио с рисунки за специалност Индустриален дизайн се създават проекти за различни изделия, според изискванията на конкретния университет. Развива се пространствено мислене, креативността и иновативният поглед.

  • Интериорен дизайн

В началната си част подготовката на портфолио за Интериорен дизайн включва овладяване на перспектива и светлосянка на ръбести и обли тела. Рисуване от натура и по въображение. Правят се абстрактни композиции и се набляга на комбинирането на цветове, форми и материали. Развива се на пространствено мислене, цветоусещане и креативност. Правят се интериорни проекти.

  • Анимация

За да изградим портфолио за специалност Анимация, е много важно да постигнем максимални познания по анатомия на човешката фигура, статично и динамично. Както и свободно владеене на рисуването от натура и въображение. Това дава една добра база за създаване на успешно порфолио за специалност Анимация.